اهداف فروشگاه


 

عرضه ميوه و تره بار همواره در كشور ما يكي از دغدغه‌هاي مسئولين بوده است. چنبره دلالي در اين شاخه خساراتي بر توليد و عرضه اين محصول ايجاد كرده است. ايجاد فروشگاه‌هاي معتبر كه اعتبار مشخص در بين مشتريان داشته باشند و در حين حال بتوانند مديريت يكساني در نقاط مختلف كشور در عرضه محصولات داشته باشند، مي‌تواند شروع  حذف دلالي در اين مسير باشد.
اين فروشگاه‌ها با افزايش شعب، حجم فروش بيشتري خواهند داشت كه مي‌تواند خريد مستقيم و در مقابل كاهش هزينه‌ها را به دنبال داشته باشد. در اين مسير فروشگاه‌ها مي‌توانند علاوه بر ميوه و سبزيجات برخي از محصولات آماده ديگر مانند آب ميوه، سالاد و سبزيجات آماده مصرف را نيز عرضه نمايند. اين شاخه مي‌تواند به افزايش فروش و كاهش هزينه‌ها و در نتيجه افزايش قدرت فروشگاه منجر گردد.
در اين فروشگاه‌ها كه به صورت زنجيره‌اي مي‌باشند ميوه و سبزيجات تازه بصورت بسته‌بندي و فله عرضه مي‌گردد. آب ميوه و سبزيجات مختلف در محل آماده و در بطري‌هاي مختلف جهت فروش آماده مي‌شود. انواع سالاد به صورت سالاد بار عرضه شده و سبزيجات آماده مصرف از قبيل هويج خلال شده، كرفس خرد شده، كلم خرد شده، نخود فرنگي پاك شده، باقالي پاك شده، لوبيا سبز خرد شده و ديگر سبزيجات خرد شده آماده مصرف بصورت ضدعفوني شده در كارخانه باميكا توليد و در فروشگاه عرضه مي‌گردد.

 

معرفي تازه فروشي (Fresh Market)


 

بخش‌هاي فروشگاه‌ زنجيره‌اي تازه فروشي به شرح زير مي‌باشد:
 1. ميوه و سبزيجات به صورت بسته‌بندي: در اين قسمت ميوه و سبزيجات به شكل مناسب بسته‌بندي گرديده است و با قيمت مناسب عرضه مي‌گردد. محصولات كارخانه باميكا شامل سبزيجات آماده مصرف، بسته بندي شده مانند هويج خلال، سيب زميني خلال، كلم خرد شده، گل كلم خرد شده، كرفس خرد شده، بادمجان پوست گرفته  شده و ... به صورت شسته و ضدعفوني مي‌باشد. به نحوي كه كاملاً آماده مصرف باشند (به عنوان مثال محصولاتي كه مصرف آنها به دلايلي مانند شستشو يا خرد كردن يا پوست گيري دشوار است مانند پياز خرد شده، سيب زميني خرد شده، سير خرد شده، كاهوي خرد شده و ...) در اين بخش ارائه مي‌گردد و مزيت اين محصولات تازه بودن آنها است. چرا كه در طي سال‌هاي اخير عرضه انواع سبزيجات و ميوه‌هاي آماده مصرف به صورت منجمد يا خشك يا سرخ شده بوده كه واضح است ويژگي‌هاي تغذيه‌اي محصول تازه را ندارند.

   

 2. ميوه و سبزيجات فله: در اين قسمت امكان جداسازي ميوه و سبزيجات براي مشتريان وجود داشته و به تناسب، قيمت عرضه آن بالاتر از ميوه بسته‌بندي شده مي‌باشد.

   

 3. آب ميوه و آب سبزيجات: در اين قسمت ميوه و سبزيجات در محل فروشگاه آبگيري مي‌گردد و در بطري‌هايي با ابعاد مختلف (0.5، 1 و 2 ليتري) عرضه مي‌گردد. در اين قسمت آب ميوه‌هايي مانند سيب، پرتقال، كيوي، انگور، انار و ... و آب سبزيجات مانند هويج، كرفس، گوجه فرنگي، لبو و ... به صورت كاملاً طبيعي و بدون نگهدارنده و افزودني در حضور مشتري توليد و عرضه مي‌گردد.
 4.  

 5. سالاد: در اين بخش انوع سالاد سبزيجات با تنوعي بسيار زياد بصورت فروشگاهي عرضه مي‌گردد. سالادها به دو صورت سالاد بسته بندي شده در كارخانه و سالاد بار مي‌باشد. هزينه خريد سالاد در اين بخش از هزينه خريد يك عدد سالاد در رستوران‌ها به مراتب كمتر مي‌باشد.
 6.  

 7. محصولات ارگانيك: با توافق نامه‌اي كه با انجمن ارگانيك ايران برقرار شد، مقرر گرديد در بخشي از فروشگاه محصولات ارگانيك اراﺋه گردد. غذاهاي ارگانيک عبارتند از غذاهاي حيواني و گياهي که در توليد آن از سيستم‌هاي طبيعي استفاده شده و اصلاح ژنتيک و مواد شيميايي شامل حشره کش، قارچ کش، آفت کش و علف کش‌ها به کار نرفته باشد. طرفداري از محيط زيست و آغشته نکردن مواد غذايي با مواد شيميايي و تهيه غذاي پاک، از اهداف مهم در توليد غذاي ارگانيک است، يعني به هم نزدن قوانين طبيعت و چرخه هاي حياتي مثل چرخه آب، چرخه کربن و دنيايي عاري از سم. با توجه به نياز جامعه و عدم وجود فروشگاه‌هاي مختص اراﺋه اين محصولات، تازه فروشي باميكا با در نظر گرفتن بخشي براي اين منظور، اين نياز را پاسخ خواهد داد.