فرایند تولید محصول


انتخاب مواد اولیه

مواد اولیه سالادهای بامیکا سبزیجاتی مانند کاهو ، گوجه فرنگی ، خیار ، کلم و... هستند. سبزیجات تازه با بهترین کیفیت وارد کارخانه می‏شوند و ما سعی در حفظ کیفیت آنها برای رساندن سالادی آماده مصرف به همان تازگی که میپسندید به دست شما مصرف کننده عزیز داریم.   

 

آماده سازی اولیه

سبزیجات مختلف پس از انتخاب و ورود به کارخانه آماده ورود به خط تولید میشوند بدین ترتیب که بخشهای زائد آنها جدا شده و ماده اولیه سالم وارد خط تولید می‏ گردد.

خرد کردن

کاهو و سایر سبزیجات با دستگاه اتوماتیک کاتر با تیغه استیل در اندازه های یکنواخت خرد می‏شوند که بدین ترتیب از آسیب بافتی و از دست رفتن ویتامین‏ها و سایر مواد مغذی جلوگیری میگردد. سپس وارد اولین مرحله شستشو می‏ گردند.

شستشوی اولیه

خط شستشوی سالادهای بامیکا کاملاً اتوماتیک است. در وان های شستشو سیستم تزریق حبابهای هوا به درون آب و  باعث ایجاد تلاطم در آب میگردد که موجب گل زدایی و انگل زدایی از سبزیجات می‏گردد. در پایان وان اولیه شستشو آب تمیز روی سبزیجات اسپری میگردد و سپس وارد مرحله بعدی شستشو می‏ گردد.

شستشوی ثانویه و ضدعفونی

در ادامه فرایند شستشو علاوه بر سیستم های ایجاد حباب هوا و فشار شدید آب ، جهت ضدعفونی گاز ازن درون آب تزریق می‏ شود.به علت مشکلات فراوان استفاده از کلر در ضدعفونی سبزیجات از قبیل ایجاد ترکیبات و باقی‏مانده‏های سرطانزای کلرینه ، سالادهای بامیکا با ازن ضدعفونی می گردند . گاز ازن از نظر قدرت و سرعت از بین بردن میکروارگانیسم‏ها ، بسیار قویتر از کلر است و در عرض چند دقیقه به گاز اکسیژن تبدیل می شود. بنابراین در سالاد باقی مانده مواد ضدعفونی کننده وجود نخواهد داشت.

بسته بندی

دستگاه های بسته بندی سالادهاي بامیکا کاملاً اتوماتیک بوده و سالادها با اتمسفر اصلاح شده بسته بندی می‏ شوند.

 سالادهای بامیکا بايد در دمای یخچال نگهداری شوند و زمان مناسب براي نگهداري در مورد آنها بسيار مهم است؛ بنابراين دقت به برچسب موجود روی آنها، تاريخ مصرف و شرايط يخچال فروشگاه‌ها برای نگهداری اين سالادها بسيار مهم است.

 

فرآیند ضد عفونی و نگهداری محصول


 

اتمسفر اصلاح شده

اتمسفر اصلاح شده(MAP) سیستمی نوین در صنعت بسته بندی است که امروزه در کشورهای پیشرفته جهان جایگاهی ویژه دارد. در این سیتم بسته با ترکیبی از گازهای اکسیژن ، دی اکسید کربن و نیتروژن با درصد معین پر میگردد.

بافتهای زنده همچون سبزیجات و میوه ها حتی بعد از برداشت به تنفس خود ادامه میدهند و افزایش تنفس و تولید گاز اتیلن باعث کاهش کیفیت بافت ، کاهش تردی و طراوت ، از دست رفتن ویتامین ها وآزاد شدن آنزیم‏های قهوه‏ای کننده میگردد. ترکیب و درصد گازهای استفاده شده در این بسته ها با کاهش سرعت تنفس گیاه و فعالیت میکروارگانیسم ها و آنزیم‏های عامل فساد به افزایش ماندگاری محصول ، حفظ ویتامین‏ها و کیفیت اولیه آن کمک شایانی میکند. ترکیب گازها در بسته بندی همچنین مشکل شایع تغییر رنگ و قهوه‏ای شدن بافتهای برش خورده نظیر کاهو را به تأخیر می‏اندازد.

ازن چیست ؟

ازن (اکسیژن فعال) گازی است تقریباً بی رنگ با بویی خاص شبیه بوی هوای تازه‏ای که پس از رعدوبرق استشمام می‏شود و یا بویی که در کنار تخلیه الکتریکی در هوای آزاد به مشام می‏رسد. در دمای معمولی به صورت گاز است. مولکول ازن پایدار نبوده و در نتیجه نمی‏توان آن را انبار و یا حمل کرد. این امر باعث می‏شود که تولید ازن همواره در محل با استفاده از ژنراتور ازن انجام گیرد، بنابراین مراحل حمل و انبار مواد شیمیایی و خطرات ناشی از آن در این روش ضدعفونی حذف می‏شود.

خصوصیت ضد عفونی کننده ازن

ازن میکروارگانیسم های مختلف نظیر انواع باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، مخمرها، اسپورها و هاگ‏های منتشر شونده از طریق آب و هوا را از بین می برد و به نحو مطلوب و بسیار مؤثری انواع آلودگی‏های میکروبی را کاهش می‏دهد.

مکانیسم عمل ازن بر روی باکتری ها

باکتری ها، میکروارگانیسم های کوچک تک یاخته‏ای هستند که دارای ساختمان ساده و ابتدایی می‏باشند. مولکول ازن با اکسید کردن گروه‏های سولفیدریک پروتئینی سلول باکتری را غیرفعال می‏کند. در دوزهای بالاتر با حمله به جدار سلول باکتری موجب از هم گسیختگی و پارگی دیواره و غشاء خارجی و مرگ باکتری می‏شوند.

مکانیسم عمل ازن بر روی ویروس ها

ویروس ها نیز جزو میکروارگانیسم ها هستند لیکن به وضوح از دیگر سلول ها متفاوتند. ویروس‏ها ذراتی غیر مستقل هستند که تنها در داخل سلول میزبان تکثیر می یابند.هر ذره ویروس شامل یک مولکول اسید نوکلئیک DNA یا RNA است. در اطراف این مولکول پوششی از جنس پروتئین قرار دارد که کاپسید نامیده می شود وظیفه کاپسید، محافظت از اسید نوکلئیک ویروس و امکان پذیرکردن اتصال و دخول ویروس به سلول میزبان است. مولکول ازن با نفوذ از میان پوشش پروتئینی، اسید نوکلئیک ویروس را تخریب می کند و در غلظت‏های بالاتر مولکول های ازن با تخریب پروتئین کاپسید، سلول ویروسی را منهدم می‏ کنند.