هويج؛ شفاف كننده پوست


هویج منبع غنی بتاکاروتن می‏باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجی هویج است. هرچه بتا کاروتن زیادتر باشد، هویج نارنجی‏تر می شود. بتا کاروتن، یک آنتی اکسیدان است و بیماری‏های ناشی از پیری را کاهش می‏دهد. بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارشی و همچنین در رشد سلول‏ها و تولید مثل حائز اهمیت است.
بتاکاروتن می‏باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجی هویج است. هرچه بتا کاروتن زیادتر باشد، هویج نارنجی‏تر می شود . بتا کاروتن، یک آنتی اکسیدان است و بیماری‏های ناشی از پیری را کاهش می‏دهد . بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی، محافظت از پوست، ریه، لوله گوارشی و همچنین در رشد سلول‏ها و تولید مثل حائز اهمیت است .
هویج به جز بتا کاروتن دارای فیتوکمیکال( Phytochemical ) نیز می‏باشد . این ماده به همراه فیبر محلول و دیگر مواد مغذی موجود در هویج فواید زیادی را به ما ارزانی میدارد . این فواید شامل: جلوگیری از پیر شدن، محافظت بدن در مقابل بیماری‏ها، جلوگیری از آب مروارید، جلوگیری از پوکی استخوان و همچنین جلوگیری از عفونت مجاری ادراری است.
بتاکاروتن و فیبر موجود در هویج در جلوگيری از انواع سرطان مانند سرطان ریه ، روده بزرگ و حمله قلبی کمک می‏کنند. دریافت زیاد کاروتن، 50 درصد سرطان مثانه، رحم ، پروستات ، کولون (روده بزرگ) ، حنجره و مری را کاهش می‏دهد.طي بررسی انجام شده در دانشگاه آتن و Harvard  School   زنانی که هر روز از هويج خام استفاده می‏کنند 5 تا 8 بار کمتر به سرطان سينه مبتلا می‏شوند .
هویج دارای خواص زیادی است که از میان خواص آن شفاف‌کنندگی پوست دارای اهمیت قابل توجهی است . خوردن هويچ جوشهای صورت را درمان می‏كند.
این میوه برای بینایی و به دلیل داشتن انسولین برای بیماران دیابتی مفید است و خوراک خوبی برای کسانی است که از افزایش وزن و چاقی مفرط رنج می‌برند. هر دانه هویج متوسط دارای ۱۰ کالری است و از آنجا که دارای فیبر زیاد است کمک زیادی به لاغری می‌کند .
خوردن هويج مقاومت بدن را در مقابل بيماريهای عفونی بالا می‏برد. مصرف هويج در برطرف كردن بيماريهاي بواسير ، آب آوردن انساج بدن ، عدم دفع ادرار ،‌تحريك مجاري هضم و تنفسي ، سرفه هاي مقاوم ، آسم ،‌اخلاط خوني و دفع كرم و براي خارج كردن سنگ كيسه صفرا اثر معجزه آسائي دارد.